Napsali o nás
ZrušmeZákon v PrímaLEXu Tisk Email

Studentská iniciativa chce bojovat proti přebujelé byrokracii

Zkostnatělá česká byrokracie může být již brzy minulostí. Nebo alespoň nejhorší zákon, který si dala za úkol sestřelit studentská iniciativa ZrušmeZákon.cz. Rozsáhlá anketa, do níž se může zapojit odborná i široká veřejnost, ukáže, který zákon nejvíce komplikuje každodenní životy občanů a podnikatelů. Poslanci, kteří s iniciativou spolupracují, pak do Sněmovny předloží návrh na jeho zrušení. S myšlenkou zlepšení české legislativy přišli studenti, kteří se poznali na stáži v Poslanecké sněmovně. Během jednoho roku pak vznikla studentská iniciativa, jejíž členové oslovili ke spolupráciposlance napříč politickým spektrem i právní experty.

Vytyčený cíl je jasný: najít nesmyslné a zbytečné zákony a pokud možno prosadit jejich zrušení.

Ze všech zákonů, které lidé nominují, vybere v prosinci expertní tým pět nejzbytečnějších. Odborná porota bude složena z JUDr. PhDr. Marka Antoše, Ph.D působícího na katedře ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy, JUDr. Petra Bezoušky, Ph.D vyučujícího na Právnické fakultě Univerzity Palackého, dále člena Britské obchodní komory Kaje Ständera, JUDr. PhDr. Petra Koláře, Ph.D z institutu CEVRO a ekonoma Vysoké školy ekonomické v Praze doc. Ing. Miroslava Ševčíka, CSc.

Nominační proces bude probíhat až do 30. listopadu prostřednictvím formuláře, který je k dispozici na webové adrese www.zrusmezakon.cz.

Jednotlivci či celé týmy mohou navrhovat jak špatné zákony, tak i jednotlivé paragrafy. Součástí každé nominace musí být také faktické zdůvodnění, proč by si právě tento konkrétní zákon své zrušení zasloužil.

Podle Randyho Nováka, tiskového mluvčí iniciativy, bude úspěch projektu záviset především na účasti veřejnosti. 

„Byli bychom rádi, kdyby se do projektu zapojilo co nejvíce lidí. Počet nominací si nyní netroufám odhadovat, ale tak 200 by už pro nás  bylo velmi pěkné číslo,“ říká Novák v rozhovoru pro PrímaLEX.

Na základě jakého klíče jste vybírali členy expertního týmu?
Členy expertního týmu jsme nevybírali cíleně. Na začátku jsme v realizačním týmu s odbornou porotou ani nepočítali, nicméně kdybychom došlé nominace jako studenti hodnotili sami, nebylo by to ideální. Tím, že jsme oslovili odborníky, jsme chtěli zaručit dohled nad celým projektem a garanci nejen neutrality, ale také odbornosti. V rámci realizačního týmu jsme debatovali o možných jménech. Odborníci, které jsme v úvodu oslovili, nám pak doporučili další jména. Takže tým vznikal postupně.

Co je vlastně úkolem expertního týmu?

Počítáme s tím, že se v rámci projektu mohou objevit nominace, které by mohly narušit právní řád České republiky, nebo bymohly porušovat práva a povinnosti, které pro Českou republiku plynou z práva Evropské unie. V současné době by napříkladhodně Čechů hlasovalo pro zrušení Senátu. Takováto nominace by však byla v rozporu s Ústavou ČR. Proto jsme vymysleli pravi-dla, podle kterých všechny došlé nominace posoudí expertní tým a vybere pět návrhů, které postoupí do fnálního kola. To proběhne v lednu 2013 a o celkovém vítězi opět rozhodne veřejnost.

Znáte vy sám nějaký zákon, který byste rád viděl ve fnále?
Žádného svého favorita nemám. Navíc jsme v pravidlech stanovili, že členové realizačního týmu nesmí sami nominovat. Chceme tím předejít situaci, že by nakonec byl vybrán zákon, který jsme sami navrhli. To by bylo nevhodné.

Odkud čerpáte fnanční podporu celého projektu?
Snažíme se pracovat tak, abychom potřebovali jen minimum financí. Samozřejmě však nějaké výlohy máme, například v rámci facebookové kampaně nebo na pořádání tiskové konference. Na tyto malé výdaje jsme poprosili o fnanční pomoc spolupracující poslance.

Plánujete do tohoto projektu zapojit také právnické fakulty?
Právnické školy chceme zapojit určitě. Původně, když se projekt před několika měsíci připravoval, měl úplně jinou podobu. Velice silně zde fgurovala edukativní část celého projektu, která byla zaměřena převážně na střední školy. To byla jedna z hlavních priorit už od samého začátku – zaměřit se na studenty a na osvětu a vzdělávání ohledně legislativního procesu. 

Čili seznámit studenty s tím, jak zákony vznikají, ale také s tím – což se naší iniciativy týká nejvíc – jak se zákony ruší.

Během podzimu tedy budeme pořádat několik přednášek na středních školách. Máme již připravenou prezentaci, v rámci níž vysvětlíme všechna úskalí byrokracie. Kromě toho školám nabídneme také možnost pozvat si některého ze spolupracujících poslanců, který by se pak podělil o své zkušenosti spojené s touto problematikou. Projekt v současné podobě však míří také na vysoké školy, kde chceme distribuovat letáky a brožury. Jevíme zájem také o právnické fakulty, které vnímáme jako velice důležité, protože do projektu bychom velice rádi zapojili také budoucí právníky.

Pokud vás projekt Zrušte Zákon zaujal, více informací naleznete na facebook.com/zrusmezakon.
D. Wurzlová

Celé číslo PrímaLEXu ZDE.

 
Odpoledne s dvojkou Tisk Email

Pořad: Odpoledne s Dvojkou  |  Stanice: ČRo 2 - Praha (Dvojka)

19. září  2012

Studentská iniciativa ZrušmeZákon.cz pořádá anketu, v níž hledá nejméně vyhovující české zákony, které komplikují profesní i soukromý život občanů. Zákon, který v anketě získá nejvyšší počet hlasů, bude ve spolupráci s poslanci oficiálně navržen ke zrušení. Z této iniciativy přivítáme v Odpoledni s Dvojkou hosta.

Více si poslechněte ZDE.


 
Lidé mohou hlasovat v anketě o nejnesmyslnější zákon Tisk Email


Praha 19. září (ČTK) - Studentská iniciativa Zrušmezákon.cz spustila anketu o nejnesmyslnější právní normu. Hlasování podpořilo několik členů parlamentu. Zákon nebo paragraf, který získá nejvíc hlasů, pak chtějí navrhnout ke zrušení. Akce má upozornit na přebujelou byrokracii, řekl dnes novinářům mluvčí projektu Randy Novák.

Celý článek...
 


partneri-projektu logo-kohovolit       logo_Praha_blue  NCCC-20-years-logo

 

„Tragédie žen spočívá v tom, že se každá nakonec podobá své matce.“ Oscar Wilde