Znáte špatný zákon? Pomozte jej zrušit! Tisk Email
Neděle, 09 Září 2012 14:57

Připadají vám některé zákony zbytečné či dokonce zcela špatné? Setkali jste se s předpisy, které vám i dalším občanům jen nesmyslně komplikují život? Je velice pravděpodobné, že ve Sbírce zákonů by se takových našlo hned několik. Využijte možnosti podílet se na jejich zrušení.


Pokud víte o nějakém nevyhovujícím zákoně, máte jako občan jen velmi malou šanci prosadit jeho zrušení. Pravomocí rušit zákony totiž disponuje jedině zákonodárný sbor, kterým je u nás Parlament.

Můžete sice kontaktovat některého z poslanců či senátorů, kteří se příslušnou oblastí zabývají, případně byli zvoleni za váš obvod či kraj. Můžete také navštívit poslanecký nebo senátní výbor, které jsou zpravidla veřejnosti přístupné, a v jeho průběhu se svým návrhem vystoupit. Pravděpodobnost, že se zákonodárci vašim podnětem budou zabývat a dojde až ke konečnému hlasování o zrušení zákona, je však velice malá.

Abyste šance na zrušení špatného zákona zvýšili, zapojte se do projektu ZrušmeZákon.cz. Jeho cílem je najít nejméně vyhovující zákon a následně předložit do Poslanecké sněmovny návrh na jeho zrušení. Iniciátoři projektu přitom využijí poslance, kteří tento projekt podporují. Jsou mezi nimi například Lenka Andrýsová, Jeroným Tejc, Jana Kaslová, Honza Hamáček a Jan Farský.

Na webové stránce projektu www.zrusmezakon.cz naleznete formulář, prostřednictvím něhož můžete navrhnout zákony, které podle vás nemají ve Sbírce zákonů co dělat. Až do konce listopadu můžete nominovat všechny platné zákony, tedy i takové, jimiž se zřizují různé úřady. Z došlých návrhů odborná porota vybere pětici zákonů, o kterých pak bude veřejnost v průběhu ledna hlasovat. Zákon s nejvyšším počtem hlasů bude nakonec předán poslancům.

Při nominaci je potřeba dbát hlavně na přesnost a do formuláře zadat přesné označení a název zákona. Součástí každé nominace musí být rovněž faktické zdůvodnění toho, proč by si zrovna tento konkrétní zákon své zrušení zasloužil.

Znění všech předpisů, tak jak byly publikovány ve Sbírce zákonů, naleznete ve speciální internetové aplikaci na stránce Ministerstva vnitra (aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu). Do vyhledávacího formuláře stačí zadat číslo zákona nebo alespoň část z jeho názvu a provést hledání. Aplikace obratem nabídne stažení příslušné částky Sbírky zákonů.

Pro efektivnější studium platných zákonů je však výhodnější využívat jejich aktuální znění. Součástí Portálu veřejné správy (portal.gov.cz/portal/obcan) je sekce „Vyhledávání v zákonech“, v níž naleznete zákony ve znění všech platných novelizací. Opět stačí do vyhledávacího pole zadat číslo nebo název předpisu a stáhnout nabídnutý soubor.

Share

 

partneri-projektu logo-kohovolit       logo_Praha_blue  NCCC-20-years-logo

 

„Kdyby se mužům dostávalo manželek, jakých si zasluhují, měli by zatraceně těžký život.“ Oscar Wilde